Metafen - Ibuprofenum, Paracetamolum

Metafen – Ibuprofenum, Paracetamolum

Wskazania lecznicze: schorzenia reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów, zmiany zwyrodnieniowe kręgów, zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa), stany zapalne tkanek miękkich (zapalenie ścięgien i mięśni, gościec, zapalenie torebki stawowej), dolegliwości bólowe: w ginekologii, urologii, ortopedii (złamania, zwichnięcia, urazy sportowe, urazy tkanek miękkich- stłuczenia), w stomatologii, laryngologii (infekcje górnych dróg oddechowych m.in zapalenie migdałków, gardła, zatok), bóle pooperacyjne.

Dawkowanie leku: doustnie, po posiłku, dorośli jednorazowo 1 lub 2 tabletki (w razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę, nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę), dzieci powyżej 12 roku życia jednorazowo 1 tabletka (w razie konieczności dawkę można powtórzyć do trzech razy na dobę, nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę). Nie stosować leku u dzieci poniżej 12 roku życia. Podczas stosowania paracetamolu nie należy spożywać alkoholu, gdyż zwiększa on ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Nie należy także stosować dodatkowo innych preparatów zawierających paracetamol ze względu na ryzyko przedawkowania leku. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem i sprawdź datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy bowiem stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym oraz niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe działania uboczne: Mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, objawy uszkodzenia wątroby, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, ból i zawroty głowy, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, napad astmy oskrzelowej, zmniejszenie ciśnienia tętniczego do objawów wstrząsu włącznie). Przy długotrwałym stosowaniu leku może wystąpić owrzodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego i krwawienie z przewodu pokarmowego. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzania pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza, gdy: masz schorzenia nerek i/lub wątroby, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, choroby układu krążenia, zmniejszoną krzepliwość krwi, czy astmę oskrzelową. Jeśli przyjmujesz kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), glikokortykosteroidy, leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe, preparaty zawierające lit, metotreksat, digoksynę, leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), zydowudynę, ryfampicynę, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany. Jeśli jesteś albo przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży oraz okresie karmienia piersią.