Flegamina (tabletki)

Flegamina (tabletki)

Wskazania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania oraz usuwania śluzu.

Dawkowanie: Doustnie, po posiłku, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, preparat Flegamina należy dawkować następująco: dzieci od 3 do 5 roku życia pół tabletki 2 razy na dobę, dzieci od 5 do 10 roku życia pół tabletki 3 razy na dobę, zaś dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia 1 tabletka 3 razy na dobę. Flegaminę należy zażywać w równych odstępach czasu (co 8 bądź 12 godzin), około pół do jednej godziny po posiłku. Ważne jest prawidłowe nawodnienie chorego zwłaszcza wówczas, gdy występuje gorączka. Odpowiednie nawodnienie w większym stopniu rozrzedza wydzielinę oskrzelową oraz ułatwia odkrztuszanie.

Możliwe skutki uboczne: Bromheksyna zwłaszcza podczas długotrwałego podawania może spowodować nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, wysypkę i świąd skóry, obniżenie ciśnienia krwi. Należy zachować ostrożność podczas kierowania pojazdami ze względu na możliwość wystąpienia bólu i zawrotów głowy lub senności.

Poinformuj lekarza: Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Gdy stosujesz leki przeciwkaszlowe, bądź antybiotyki. Jeśli jesteś albo przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią, jako że bromheksyny nie należy podawać w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W pozostałym okresie lek stosować wyłącznie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ze względu na brak danych o przechodzeniu bromheksyny do mleka karmiącej matki, nie zaleca się stosowania flegaminy w okresie laktacji.