Bilaxten - Bilastinum

Bilaxten – Bilastinum

Wskazania do leczenia: Objawowe leczenie uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek (sezonowego i całorocznego) oraz pokrzywki.

Sposób dawkowania: Doustnie, dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę należy przyjmować doustnie godzinę przed lub dwie godziny po posiłku albo spożyciu soku owocowego. Uwaga! Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania bilastyny u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Leku Bilaxten nie należy popijać sokami owocowymi. Aby leczenie było skuteczne, a także jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się również z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie), nie należy bowiem stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu i w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia, nie należy go odstępować innym osobom ani też używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe działania uboczne:
Często: senność, ból głowy.
Niezbyt często: opryszczka twarzy, zwiększenie łaknienia, lęk, bezsenność, szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca, duszność, uczucie dyskomfortu w nosie, uczucie suchości w nosie, ból w nadbrzuszu, ból brzucha, nudności, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, biegunka, suchość w ustach, niestrawność, zapalenie żołądka, świąd, zmęczenie, pragnienie, nasilenie dotychczasowych objawów, wzmożona ciepłota ciała, osłabienie, zmiany aktywności niektróych enzymów, zwiększenie stężenia trójglicerydów i kreatyniny we krwi, zwiększenie masy ciała. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną, czy zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Niemniej jednak w bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić senność, która może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Poinformuj lekarza, gdy: masz uczulenie na substancję czynną, bądź jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek. Jeśli przyjmujesz ketokonazol, erytromycynę lub diltiazemem. Należy także poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Nie zaleca się bowiem stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.